
Cheftræneren efter Vejle: Vi er rasende på os selv
21.02.2026 12:00
Der var dækket op til fredagsfest i Farum, da vi fik besøg af Vejle Boldklub hjemme på Right to Dream Park. Efter en god start på forårssæsonen med sejr over Sønderjyske Fodbold og FC København i årets to første kampe, var vi på jagt efter tredje sejr ud af tre mulige i 2026 og et skridt nærmere top-6.
Det endte desværre ikke med en sejr, da dommer Michael Tykgaard efter små 100 minutters fodbold i Farum fløjtede kampen med slutresultatet 3-3.
Vi var dominerende i kampens første 65 minutter, hvor vi fik udnyttet det store spilovertag til både at bringe os foran 1-0, 2-0 og 3-0, inden Vejle Boldklub kort efter vores 3-0-mål reducerede for første gang i kampen. Justin Janssen fik i de døende minutter af første halvleg et direkte rødt kort, hvorfor vi måtte spille en mand i undertal i hele anden halvleg.
Det var en skuffet og irriteret Jens Fønsskov Olsen, vi fangede kort efter slutfløjt. Du kan se hele interviewet her.
Jens Fønsskov Olsen
- Vi er jo rasende på os selv. Vi er skuffet og frustreret over, at vi ikke kunne gøre det færdigt, fordi vi i 70 minutter gjorde det, vi skulle - selvom vi endda kun var 10 i hele anden halvleg. - Vi skaber en masse chancer i første halvleg og skal også føre med mere end en. Og tilsvarende i anden halvleg har vi en stor chance mere, udover de to vi får lavet. - Men fodbold er jo et forunderligt spil, og det er måske også derfor, at vi holder af det, men det gør jo så meget mere ondt, når man ikke lykkes. Det er jo ringe, at vi ikke kan gøre det færdigt.




