Lucas Høgsberg udtaget til A-landsholdet 🇩🇰

11.03.2025 14:17

18-årige Lucas Høgsberg er blevet udtaget til det danske A-landshold, som i de kommende kampe skal spille kvartfinale i Nations League mod Portugal.

Lucas Høgsberg har for alvor gjort sit indtog i Superligaen det sidste halve år, hvor han siden 4-1-sejren over Brøndby IF i Right to Dream Park har spillet samtlige minutter i 3F Superligaen.

Den unge forsvarsspiller har altid spillet i Farum Boldklub og FC Nordsjælland og kunne i april 2023, som blot 16-årig, bryste sig af at rykke permanent op i Superliga-truppen.

Og selvom det ikke er uvant for den 18-årige Lucas Høgsberg at trække Danmark-trøjen over hovedet, da han ofte har optrådt på diverse ungdomslandshold, er det alligevel stort for ham at blive udtaget til A-landsholdet.

- Det er en drengedrøm, der går i opfyldelse, og det betyder helt utroligt meget for mig. Den uddannelse jeg har fået i FC Nordsjælland, har en stor andel i det, der er sket i dag. Det er den jeg vil tage med op i landsholdslejren, og jeg er meget taknemmelig for at have den baggrund med mig.

- Jeg er utrolig glad og lidt i chok. Det er kæmpe.

Conrad Harder der i sommer skiftede til Sporting CP er også blevet udtaget til A-landsholdet for første gang, og derudover er de tidligere FCN-spillere og akademidrenge Patrick Dorgu, Mikkel Damsgaard og Andreas Skov Olsen også udtaget af landstræner Brian Riemer.

For alle i og omkring FC Nordsjælland skal der lyde et stort tillykke til dem alle! ❤️💛