
FC Nordsjælland henter Grace Wisnewski
18.07.2025 08:00
FC Nordsjælland styrker den centrale midtbane på Kvindeliga-holdet, der vi har hentet newzealandske Grace Wisnewski til klubben. Grace Wisnewski har trænet med holdet siden opstarten i sidste uge, og har nu fået en 3-årig kontrakt med FCN.
23-årige Grace Wisnewski kommer ind med en hel del erfaring på trods af sin unge alder, da hun blandt andet har tre sæsoner i den bedste australske fodboldrække og flere A-landskampe for det New Zealand. Den 23-årige midtbanespiller har derfor allerede et velkendt ansigt i truppen i form af Malia Steinmetz, der før har dannet midtbane med vores nyeste tilføjelse på det newzealandske landshold.
Sportsdirektør for Kvindeliga-holdet, Jessica Davis, er meget begejstret over tilføjelsen af Grace Wisnewski til truppen.
- Grace er en spiller, vi har fulgt tæt i de sidste to år, og vi er begejstrede for endelig at kunne byde hende velkommen i klubben. Hun er en alsidig midtbanespiller, som vil bidrage med defensiv stabilitet og samtidig styrke vores angreb med sin fremragende beslutningstagning og tekniske kvalitet.
- Grace bringer værdifuld erfaring med sig fra sin tid med New Zealands landshold, Football Ferns, og et år i USA, hvilket vi mener vil have en positiv indvirkning på vores trup. Vi er overbeviste om, at hun vil få en øjeblikkelig indflydelse på vores miljø, og vi glæder os til at se hende udvikle sig og bidrage til holdet i de kommende år.
Grace Wisnewski
- Det føles virkelig godt at være her i FCN. Jeg er meget taknemmelig for at være her, og jeg glæder mig mest af alt til det, der venter her i klubben. - Jeg har altid kun hørt positive ting om FC Nordsjælland, og spillestilen passer mig utrolig godt. Jeg har haft en masse gode snakke med trænerne og enkelte spillere og overværet et par træninger, og var slet ikke i tvivl om, at det var den helt rette klub for mig. - Jeg er en meget aggressiv spiller. Jeg kan godt lide fremadrettet i mit pres, være på bolden og så har jeg også en lille forkærlighed for at skyde på mål fra alle steder på banen. Jeg vil selv mene, at en af mine styrker ligger i at styre tempoet i kampen. - Jeg har elsket alt ved de første to uger af min tid her i FCN. Holdet har virkelig taget godt imod mig og hjulpet mig med at finde min plads i det hele - og det har været utrolig rart. Jeg elsker vores træninger og vores måde at se spillet på - det har været intenst, men virkelig godt. Så jeg er glad.