Michael Essien bliver en del af FCN’s trænerteam

Kategorier

foto: fcn.dk

ENGLISH VERSION BELOW

FC Nordsjælland har tilknyttet den tidligere ghanesiske landsholdsspiller, der også har været en profil i klubber som Lyon, Real Madrid og Chelsea FC, som en del af klubbens trænerteam for sæsonen 2020-2021.

37-årige Michael Essien besøgte for et par uger siden FC Nordsjælland i en uges tid som inspiration til hans igangværende træneruddannelse. Her fik han mulighed for at være en del af arbejdet omkring Superligaholdet og flere af klubbens akademihold, ligesom han fik et bedre kendskab til undervisningen og udviklingen af unge mennesker uden for banen i FCN. Nu kommer Essien til at bidrage selv, da han har takket ja til at blive en del af klubbens trænerteam under Cheftræner Flemming Pedersen i den kommende sæson med titlen Player Coach. Essien kommer dermed til at indgå i trænerteamet i en assistentrolle samtidig med, at han kan og vil deltage i træningspassene for at implementere øvelserne bedst muligt og kunne bidrage med ny input til trænerteamets evalueringer. Han vil have første arbejdsdag i Farum d. 10. september.

Sportschef Jan Laursen:

– Michael var virkelig et spændende og godt bekendtskab under sit besøg hos os, og derfor fortsatte vi dialogen med ham efterfølgende. Vi kunne mærke på ham, at han også var begejstret for den filosofi og de mennesker, han mødte her i FCN, og at miljøet inspirerede ham. Samtidigt oplevede vi gennem Michael på nærmeste hånd, hvor meget det kan bidrage at have et medlem fra trænerteamet som en aktiv del af træningsmiljøet blandt spillerne. Den del vil vi meget gerne udvikle mere på, og vi er meget glade for, at en fodboldmæssig og menneskelig kapacitet som Michael Essien vil være en del af den fortsatte udvikling af FC Nordsjælland.

Cheftræner Flemming Pedersen:

– Vi oplevede Michael Essien som både nysgerrig og lærevillig blandt trænerne inden og efter træningspassene men samtidig også bidragende og givende blandt spillerne under selve træningen. Hans karriere og erfaring taler for sig selv, men når man så lægger hans ydmyge og givende personlighed oveni, så er det en unik mulighed for os til at få en person ind i trænerteamet, som kan gøre vores miljø endnu mere udviklende for vores spillere og samtidig give værdifuldt input til trænerteamet og være vores forlængede arm på træningsbanen. Vi glæder os meget til at få Michael ombord i FCN.

__________________________________________________________

Michael Essien to join FCN’s coaching staff

FC Nordsjælland has signed the former Black Star, Lyon, Real Madrid, and Chelsea player as part of the club’s coaching staff for the season 2020/2021.

A few weeks ago, 37-year old Michael Essien visited FC Nordsjælland as an inspirational trip in relation to him doing his coaching badges. Here he had the opportunity to be part of the work around both the Superligateam, several of the club’s academy squads, and got to understand teaching and development of young players outside the pitch in FCN. Now Essien himself will be able to contribute to this since he has accepted to become part of the club’s coaching staff in the upcoming season, with the title of Player Coach, under guidance of Head Coach Flemming Pedersen. Essien will join the staff in an assistant role and participate in the trainings alongside the players to help implement the drills and ideas in the best possible way as well as contribute with new input to coaching group evaluations of the training session afterwards. Essien will have his first day in Farum the 10th of September.

Sports director Jan Laursen:

– Michael left a very positive impression here during his visit and we continued the dialogue with him after he had left. We felt, he was excited by what he experienced here through our philosophy, the people he met at the club, and that our environment inspired him. At the same time, Michael’s visit gave us a clear impression of how much a coaching staff member on the pitch, as an active part of the training with the players, can contribute and add. That part we are really looking forward to further developing, and we are very happy that it can happen through and with such a football- and human capacity as Michael Essien is.

Head Coach Flemming Pedersen:

– In the coaching staff we’ve experienced Michael Essien as both curious and hungry for knowledge before and after the training sessions, but at the same time also contributing and giving among the players during the trainings. His career and experience speak for themselves, but when you add his humble and giving personality, this is an exceptional opportunity for us to get a person added to the staff who can help make our environment even more developing for our players and also add valuable input to the coaching team and be our hand on the training pitch. We are very much looking forward to welcoming Michael to FCN.