Mathias Jensen solgt til Celta Vigo

Kategorier

FC Nordsjælland, Mathias Jensen og Celta Vigo er blevet enige om en transferaftale, som sender den 22-årige midtbanespiller til La Liga med det samme. Dermed bliver Mathias Jensen holdkammerat med to tidligere FCN-spillere, nemlig Stanislav Lobotka og Emre Mor.

Sportschef Carsten V. Jensen fortæller om aftalen:

’’I vores klub er det altid specielt med transfers, for vi er både glade og stolte over igen at kunne lave en god aftale, som er vigtigt for vores klub. Samtidig siger vi også farvel til en utrolig dygtig spiller, der udover at have leveret fremragende på banen, også har været en perfekt repræsentant for FC Nordsjælland og vores værdier.’’

’’Mathias er et eksempel til at efterleve, for selvom han var en af de bedste spillere på akademiet, skulle han stadig bruge tid på at omstille sig til Superligafodbold. Hans hårde og tålmodige arbejde med træningen og tilliden fra begge parter, har bragt ham til, hvor han står i dag. Det kan vi kun rose og vise frem med største glæde.’’

’Sportslig betyder det naturligvis noget, når man sælger sin anfører og en af Superligaens bedste midtbanespillere, men vi ved samtidig også, at vi har dygtige folk, som står klar i kulissen til at tage over. Det har vi tidligere bevist og vi har jo allerede fået en forsmag på tiden uden Mathias efter, at han blev skadet i den første kamp i Superligaen. Derfor ved jeg også, at holdet er godt rustet til fremtiden, selv uden så dygtig en spiller som Mathias,’ fortæller Carsten V. Jensen.

Mathias Jensen begyndte allerede i 2007 at deltage i specifiktræningen i Farum, hvor han fik sine forældre til at køre sig hele vejen fra Kalundborg, og som U/15-spiller tilbage i 2011 tog Mathias så det fulde skridt til Farum BK/FCN. Siden 2015 har han været fast i Superligatruppen.

Selv er Mathias Jensen utrolig glad og stolt over den uddannelse, han har fået med sig fra FC Nordsjælland.

’Jeg skylder mange mennesker i FC Nordsjælland en stor tak for, at de har hjulpet mig og troet på mig. Jeg har lært meget mere end spillet på fodboldbanen, og det vil jeg altid tage med og kunne bruge også på tidspunkter, hvor jeg vil møde modgang i min karriere. Man kan vel sige, at man bliver både dannet som fodboldspiller, men også som menneske.’

’Jeg er super glad, og stolt over at få muligheden for at spille i Spanien. Det har altid været min store drøm, og jeg har kun hørt godt om klubben. Jeg føler, at Celta er et godt match for mig og mavefornemmelsen har hele tiden virket rigtig,’ fortæller Mathias Jensen.

Mathias Jensen nåede at spille 67 kampe og har scoret 15 mål for denne gang i FC Nordsjælland.