Skovgaard og Vindahl fik debut på U/21 landsholdet

Kategorier

Boesenfoto.dk

Danmarks U/21 landshold vandt i overbevisende stil 5-0 i venskabskampen i Østrig, og der var debut til både Andreas Skovgaard og målmand Peter Vindahl Jensen.

På tirsdag skal Danmark spille den næste vigtige EM-kvalifikationskamp i Georgien, og på vejen dertil havde Danmark i går programsat en venskabskamp mod Østrig i Wien, og den vandt Danmark stort. Facit blev 5-0 i en kamp, hvor offensiven var skarp og defensiven meget stærk.

Landstræner Niels Frederiksen havde på forhånd bebudet, at han ville spare flere af de etablerede spillere med henblik på kampen i Georgien, og derfor var holdets normale anfører Mathias Jensen slet ikke i aktion, mens Victor Nelsson og Mads Mini Pedersen først kom på banen i 2. halvleg.

Til gengæld var der debut til Andreas Skovgaard, der efter en række gode kampe for FCN var i startopstillingen, og også debut til målmand Peter Vindahl Jensen, der vogtede buret i 2. halvleg. Danmark førte 2-0 ved pausen på mål af Jacob Bruun Larsen og den tidligere FCN-topscorer Marcus Ingvartsen, mens Robert Skov, Nicolai Laursen og Jannik Pohl sørgede for målene i 2. halvleg.

Ulrik Yttergaard Jenssen kom på banen midt i 2. halvleg, da Norges U/21 landshold i aftes spillede 1-1 mod Italien på udebane i en venskabskamp.

Sådan ser programmet ud for de 15 FCN-spillere på de forskellige landshold:

U/21 landsholdet:
5 FCN-spillere i truppen: Andreas Skovgaard, Mads Mini Pedersen, Mathias Jensen, Victor Nelsson og målmand Peter Vindahl Jensen.
Kampprogram:
Torsdag 22/3: Østrig-Danmark  0-5 (0-2), i Wien, venskabskamp
Tirsdag 27/3: Georgien-Danmark i Georgien, EM kval.

U/19 landsholdet:
3 FCN-spillere i truppen: Magnus Kofod Andersen, Mikkel Damsgaard og Nicklas Strunck Jakobsen.
Kampprogram:
Onsdag 21/3: Danmark-Bosnien-H. 3-2, i JYSK Park i Silkeborg, EM kval.
Lørdag 24/3 17.00: Danmark-Tyrkiet i JYSK Park i Silkeborg, EM kval.
Tirsdag 27/3 14.00: Danmark-Østrig i JYSK Park i Silkeborg, EM kval.

U/18 landsholdet:
2 FCN-spillere i truppen: Marcus Gudmann og Nikolai Baden Frederiksen.
Kampprogram:
Fredag 23/3 14.00: Tjekkiet-Danmark i Kralove Tjekkiet, venskabsk.
Mandag 26/3 11.00: Tjekkiet-Danmark i Lazne Tjekkiet, venskabsk.

U/17 landsholdet:
3 FCN-spillere i truppen: Jacob Steen Christensen, Oliver Villadsen og Oliver Tølbøll Rimmen.
Kampprogram:
Onsdag 21/3 18.30: Østrig-Danmark 0-1, i Østrig, EM kval.
Lørdag 24/3 11.00: Frankrig-Danmark i Østrig, EM kval.
Tirsdag 27/3 18.30: Bosnien-H.-Danmark i Østrig, EM kval.

Islands A-landshold:
Alex Runarsson med i truppen.
Kampprogram:
Fredag 23/3: Mexico-Island, venskabskamp
Tirsdag 27/3: Peru-Island, venskabskamp

Norges U/21 landshold:
Ulrik Yttergaard Jensen med i truppen.
Kampprogram:
Torsdag 22/3: Italien-Norge 1-1, venskabskamp
Tirsdag 27/3: Israel-Norge, EM kval.kamp