Hjulmand før sidste test: Flere offensive kort at skyde med

Kategorier

FC Nordsjælland nærmer sig afslutningen af træningslejren, og det betyder samtidig også at Alka Superligaen er tæt på at starte igen. FCN-holdet spiller søndag sidste træningskamp, og det bliver mod sidste års Europa League-finalister Dnipro.

Cheftræner Kasper Hjulmand kan glæde sig over at have flere offensive kort tilbage på træningsbanen efter at de har skrantet lidt med småskader.

– Vi skal bruge kampen til at give den fuld gas, og forhåbentlig er der endnu flere ting i vores spil som sidder i skabet. Jeg glæder mig samtidig over at nogle af de offensive kort, som ikke har været til rådighed i starten af lejren nu er blevet klar. De ser skarpe og fit ud, så der er mere at skyde med oppe foran, fortæller cheftræneren inden sidste testkamp.

Du kan høre mere fra Kasper Hjulmand i videoen ovenfor.

FCN live-twetter fra kampen på klubbens Twitter-profil, som du kan finde HER. Det vides endnu ikke om kampen bliver sendt live, hvis den gør vil du selvfølgelig kunne læse om det her på FCN.dk og klubbens sociale medier.

HUSK ‘MAKE IT A DOUBLE’ – FCM & FCK kampen til kun 150,- Læs mere HER.