Flot sæson og sølvmedaljer til U/17-holdet

Kategorier

Flot sæson og sølvmedaljer til U/17-holdet

FCNs U/17-mandskab har spillet en flot sæson og endte med at hente sølvmedaljer i U17 Ligaen.

Efter en spændende afslutning på sæsonen, hvor FCN U/17 var med helt fremme i kampen om guldet til sidste spillerunde kunne drengene trække sølvmedaljerne om halsen i lørdags, da sidste kamp mod Lyngby BK blev fløjtet af. – Sølvmedaljerne er sæsonens højdepunkt. Det er en bekræftelse på det hårde og gode arbejde, vi har foretaget os igennem hele sæsonen. Sølvmedaljerne gør, at spillerne stadig er sultne efter at vinde guld i den kommende sæson for deres respektive hold, og det er rigtig vigtigt. Ligeså vel som de mange sejre har været vigtige, er det også klart, at de nederlag, vi er løbet ind i, har lært og udviklet spillerne en masse, vurderer cheftræner Kasper Kurland. FCN U/17 hentede hele 54 point i 26 kampe i denne sæson af U17 Ligaen, hvilket er 22 point flere end i den seneste sæson, hvor man til sammenligning nåede op på 32 point. Flot sæson
Sæsonen som helhed har været opløftende med en masse helstøbte og overbevisende præstationer, hvor det store potentiale, som Kasper Kurlands tropper råder over, har været tydeligt at se.

– Sæsonen som helhed er gået bedre end forventet. Vi har flyttet os på flere parametre, og vi har været i stand til at løfte vores niveau både i den daglige træning og til kamp. Vi har virkelig lykkedes med at arbejde ud fra klubbens værdier, og udtrykket i vores spil har sæsonen igennem haft et helt tydeligt FC Nordsjælland-præg. Især har U/17-holdets evne til at styre kampene været overbevisende ifølge cheftræner, Kasper Kurland, der i den sammenhæng også fremhæver spillernes taktiske forståelse for spillets faser som en afgørende faktor for holdets succes. – I min optik har vi været spilstyrende i alle kampe på nær nogle enkelte. Det har vi dels kunne præstere, fordi vi har et fast koncept og en masse gode boldspillere, men også fordi vi har udviklet et effektivt og aggressivt generobringsspil, som gør, at vi vinder bolden hurtigt igen, når vi mister den, fortæller Kasper Kurland. Stor kvalitet i gruppen
Sølvmedaljerne i U17 Ligaen vidner om, at Kasper Kurlands mandskab indeholder en hel del kvalitet, og selvom der stadig er mange aspekter hos den enkelte spiller, der kan og skal udvikles yderligere, ser Kurland også positivt på gruppens kvaliteter. – Helt overordnet er det en super god gruppe med et stort udviklingspotentiale. Vores træningsturnering i Italien i marts måned til Arco Cup har helt sikkert bidraget til at modne og kvalificere vores spillere yderligere, fordi de blev udsat for et helt andet pres og derfor skulle tænke helt anderledes, end de er vant til i U17 Ligaen. Men vi har spillere med potentiale til at gøre sig gældende på U/19-holdet, og her bliver det afgørende, at spillerne har modet til at sætte sig selv på spil og udfordre deres egne grænser. Endelig fremhæver Kasper Kurland rammerne omkring holdet som en væsentlig forklaring på de flotte resultater i løbet af sæsonen. – Staben omkring holdet har vist en fantastisk ærgerrighed og ægte passion i forhold til at udvikle de her unge mennesker. Hver dag har staben bidraget til at holde klubbens værdier i hævd i hver deres funktion, og det har været en kæmpe styrke hele vejen igennem sæsonen. Så jeg glæder mig bare rigtig meget til at komme igang med den nye sæson, hvor vi får 18-20 nye spillere op på U/17-holdet, slutter Kasper Kurland.