Fuld fart på billetsalget

Kategorier

Fuld fart på billetsalget

– Vi kan allerede nu se, at vi igen får en kamp mod Brøndby med tætpakkede tribuner i Farum Park, siger FC Nordsjællands administrerende direktør Ole Palmå

FC Nordsjælland har fået den bedste sæsonstart i otte år, og Brøndby viste styrke med en overbevisende hjemmesejr i sidste spillerunde. Det lover godt for kampen mellem de to klubber søndag 31. august kl. 17.00 i Farum Park, og forsalget er også gået strygende i denne uge kan Ole Palmå fortælle: – På grund af den truende konflikt, satte vi først billetsalget i gang, da den var afværget, og vi havde sikkerhed for, at dansk fodbold og Superligaen nu kan fortsætte den gode udvikling. – Vi kan allerede nu se, at vi i forsalg har mere end indhentet salgstallet af billetter i forhold til sidst, vi mødte Brøndby, hvor vi startede salget noget tidligere. Der har været fuld fart på, siden vi mandag startede med presale og tirsdag skød billetsalget officielt i gang, siger Ole Palmå. FC Nordsjælland har ligesom ved tidligere storkampe givet modtagerne af nyhedsbrevet FCNews og klubbens mange partnere mulighed for at udnytte et døgns presale til at sikre sig de ønskede billetter, før billetsalget åbnes for alle. Vil du også have chancen for at kunne købe først ved de næste kampe med fuldt hus i Farum Park, så meld dig til FCNews med at klikke HER. – Det er blevet godt modtaget af klubbens partnere og de, der har tilmeldt sig FCNews, at vi har givet dem en forkøbsret, så det er givetvis noget, vi vil fortsætte med til alle storkampene. – Vi kan allerede nu se, at der bliver tætpakkede tribuner i Farum Park. Da vi sidst havde Brøndby på besøg var vi otte et halvt tusinde, denne gang tror vi på udsolgt til kampen grundet vores egen gode start på sæsonen, og den store efterspørgsel som der allerede nu har været på billetter til kampen, siger Ole Palmå. FC Nordsjælland opfordrer alle til at købe billet i forslag, da vi ikke kan garantere, at der er flere billetter tilbage i salg på selve kampdagen. Desuden sparer man en rund 20’er ved at købe online. Også er sikkerhedsgrunde er det vigtigt at købe online i god tid. Der er således ikke adgang for Brøndby-fans på FCN-tribuner eller omvendt. Sidst var alt besat på både Brøndbys stemningstribune og familietribune, så derfor var der ingen billetter til gæsteholdets fans på selve kampdagen. Tjek oversigten over Farum Park og dermed dine billetmuligheder ved at klikke HER. Og gå derefter direkte til billetkøb HER. – Vi glæder os meget til tætpakkede tribuner igen i Farum Park. Kampene mod Brøndby er altid noget ganske særligt, og denne gang vil der være ekstra fokus på kampen fra alle sider. Det mærker vi tydeligt. Også fordi FCN har leveret så fantastisk underholdning i sæsonens første to hjemmekampe med flotte comebacks og 3-2 sejr i begge kampe. – Det har givet publikum en super oplevelse, hvor stemningen også ar været på toppen. Når det nu kombineres med et besøg fra en af vores lokale rivaler, har vi en cocktail, der kan give fuldt hus i Farum Park, siger Ole Palmå.