Øget fokus på de sidste procenter

Kategorier


Pascal Gregor i samtalen med Lars Skotte om kosten – foto: fcn.dk

Øget fokus på de sidste procenter

Som en del af den forsatte udvikling i FC Nordsjælland og fokus på at udnytte ressourcerne optimalt er kostvejleder Lars Skotte blevet tilknyttet klubben.

Lars Skotte har tidligere været ansat som konsulent i forbindelse med udarbejdelsen af kostplaner og at vejlede Superliga-spillerne i optimering af præstationsevnen via optimal  ernæring. De målbare resultater betyder, at der nu kommer endnu større fokus på området, og at Lars Skotte nu tilknyttes klubben mere permanent. I fremtiden vil både Superliga-truppen, U/19, U/17 og akademi-spillerne således få gavn af intensiv optimering af ernæringsindtaget. – I forsøget på at få det bedste ud af alle i vores klub har vi valgt at tilknytte en kostvejleder, som skal være med til at lægge de rigtige kostplaner for spillerne og skole vores unge spillere i at den rette kost kan få dem til at præstere bedre, fortæller formand, Allan K. Pedersen. – Det handler om, at skrue på procenterne og få mest muligt ud af de ressourcer, vi har igennem hele det sportslige set-up fra akademi-drengene til Superliga-truppen, lyder forklaringen. Selv fortæller Lars Skotte: – Det er ikke noget helt nyt tiltag. Jeg var således også tilknyttet superligatruppen tidligere, hvor det jo er blevet til både pokalsucces og mesterskab. Denne gang bliver det med et endnu større fokus på hele klubbens sundhed. Det bliver spændende, at skulle være med til at udforme en ernæringspolitik for en hel klub, i samarbejde med de relevante personer, siger Lars Skotte. Det er dog ikke kun med tanke på klubbens fodboldspillere at ernæringspolitikken vil komme til gode, det er hele huset som vil få gavn af sundhedstiltaget. – Vi altid forsøgt at værne om vores kultur, og her er sundhed et vigtigt element. Nu har vi mulighed for bruge det endnu mere aktivt, således at alle i og omkring FC Nordsjælland er klar over at sundhed og den rette kost kan være en af vejene til at kunne præstere bedre, siger formanden. Selv er Lars Skotte allerede hoppet i arbejdstøjet og FCN-spillerne har været igennem individuelle screeninger. – Der ligger mange udfordringer for fodboldspillere på højeste niveau, og den rette kost er  med til at de kan møde de udfordringer bedst muligt. De nye tiltag skal være med til at forbedre en allerede målrettet talentudvikling, siger Lars Skotte. Kostvejlederen er en del af en række tiltag, der kontinuerligt gøres i FC Nordsjælland, hvor fokus er på, at udvikle spillere og organisation og udnytte ressourcerne optimalt. En anden del er det spillestils-seminar, hvor alle klubbens elitetrænere – plus udvalgte gæster – jævnligt mødes og diskuterer strategi, udvikling, sammenhæng og specifikke fokusområder. Seneste Spillestilsmøde foregik i sidste uge, og du kan høre lidt om tankegangen HER.