Adventsgave med mening – støt FCN’s Røde Tråd

Kategorier

Adventsgave med mening – støt FCN’s Røde Tråd

FC Nordsjælland sætter ekstra skub i klubbens sociale engagement og samarbejdet med Nordsjællands Hospital i Hillerød.

Det sociale engagement og lysten til at gøre en positiv forskel i nærområdet har altid været en del af FC Nordsjællands DNA. Det har udmøntet sig i mange forskellige tiltag og i 2009 indgik FC Nordsjælland i et reelt samarbejde med Børne og Ungeafdelingen på Nordsjællands Hospital i Hillerød. Siden har samarbejdet udviklet sig med fokus på oplevelser, der på den ene eller anden måde er med til at gøre en forskel for de børn og unge, som er indlagt på afdelingen i Hillerød. FC Nordsjælland er nu klar til at udbygge det sociale engagement, fortæller klubbens administrerende direktør Ole Palmå: – Vi tager nu arbejdet med Socialt ansvar, CSR, et skridt videre og introducerer ”Den Røde Tråd”. Det bliver navnet på fælles-paraplyen for vores indsats på CSR-området, som i første omgang vil tage udgangspunkt i vores samarbejde med Nordsjællands Hospital. – ”Den røde tråd” er samtidig symbolet på sammenhængen mellem vores egne værdier ”Holdånd, Dedikation, Mod og Glæde”, og det arbejde, der gøres hos vores CSR-partnere for at gøre en positiv forskel. – Vi søsætter ”Den Røde Tråd” med introduktionen af et nyt armbånd. Armbåndet sættes i salg i FCN Shoppen og online i næste uge, og ud af prisen på 100 kr. vil overskuddet på 65 kr. gå direkte til Børne- og Ungeafdelingen på Nordsjællands Hospital. – Vi håber selvfølgelig, at hele FC Nordsjælland store netværk af partnere, fans og andre interessenter vil være med til at købe armbåndet og dermed støtte op om det gode formål. Det er i hvert fald en idé til en julegave eller adventsgave med menig, og med pakken findes selvfølgelig en beskrivelse af det formål, der støttes. Nordsjællands Hospital i Hillerød sætter stor pris på tiltaget, som også støttes af FC Nordsjællands partnere. Du kan høre mere om hvad hospitalet rent faktisk får ud af besøgene fra FCN og hvad de bruger pengene til. Det kan du gøre HER. Armbåndene kan nu købes/bestilles via fcnshoppen.dk.