Cheftræneren gør status

Kategorier


Kasper Hjulmand gør status over sæsonen og ser frem mod den næste. (Foto: Boesenfoto.dk)

Cheftræneren gør status

Kasper Hjulmand og den sportslige afdeling holder ferie, og cheftræneren har benyttet lejligheden til at gøre status – og se frem.

Tak for en forrygende sæson – vi glæder os allerede til den næste! Sølvmedaljer og deltagelse i Champions League. Det må være overskrifterne på en sæson, som startede meget anderledes end alle andre; også den forrige, hvor vi blev mestre. Forskellen var netop, at vi var mestre, og blev mødt som sådan, hver gang vi gik på banen. Det er en stor forskel i forhold til omgivelsernes forventninger, modstandernes forberedelse og alt det, der er uden om. Vi gik samtidig ind i ukendt territorium med deltagelsen i Champions League gruppespillet. Ingen i klubben havde før været i et europæisk gruppespil og alle, som har været der, ved, hvor vigtig erfaring er. Forberedelserne var massive, og for holdets vedkommende var det en stor opgave at skille tingene ad og tage en ting ad gangen – en kamp ad gangen. Kampene i CHL kræver ekstra fokus, og de er krævende for spillertruppen både mentalt og fysisk. Det var faktisk en stor opgave, men jeg har kun ros til alle omkring holdet for det hårde arbejde, der blev lagt i dette efterår. Alle mand var fokuseret, professionelle og gjorde deres bedste til gavn for klubben. Det arbejde dannede grundlaget for en flot periode, hvor vi fik et fint pointantal i Superligaen samtidig med, at vi deltog i verdens største klubturnering. Vi vinder 5 ud af de 6 kampe som leder op til CHL kampene, hvorimod vores problemer var de kampe lige efter. De gav 3 nederlag, 2 uafgjorte og kun 1 sejr. Specielt de sidste par uger af efterårssæsonen blev tunge for os, hvor nederlaget i Esbjerg var starten på det jeg opfattede som en slidt trup. Skaderne begyndte at komme og den akkumulerede belastning set over et helt 2012 med et hektisk forår, EM-deltagelse for nogle henover sommeren og et historisk belastende efterårsprogram, kunne nu spores. Helt naturligt. Det kostede lidt terræn til sidst. Champions League og Europa – hvad kræver det? Udfordringerne i CHL kunne jeg tale længe om, men det var fantastisk at være i en turnering hvor alt er sat på spidsen. De bedste spillere, den optimale forberedelse, det store analyseapparat, mediedækningen osv. Vores unge klub er virkelig blevet sat på verdenskortet og kendskabet til os er blevet voldsomt meget større. Vi trak 3 mastodonter, med et meget højt niveau på alle parametre, men selvom vi på ingen måde kan måle os med disse tre klubber, synes jeg, vi gjorde et godt forsøg inde på banen. Det kan godt være, vi fik store stryg i nogle kampe, og der er helt bestemt ting vi kunne have gjort bedre og elementer i spillet, som vi SKAL forbedre. Men der var omvendt også faser i spillet, hvor vores hold performede på et MEGET højt niveau. Jeg fik mange tilkendegivelser fra kolleger ude i Europa, som var begejstret over vores stil og niveau. Lavpunkterne var 1. halvleg i Juventus og 2. halvleg på Stamford Bridge, hvor vi i begge tilfælde blev blæst ud af banen. Vi spillede dog også mange gode perioder, bl.a. i kampen i Shakhtar, hvor vi trods nederlaget spiller godt og holder dem fra mange chancer, men hvor vi ikke evnede at skabe nok. Højdepunkterne er selvfølgelig 1-1 hjemme mod Juventus, et hold som på tidspunktet i tredje runde var pisket til at vinde. Vi spillede fantastisk i en times tid, hvorefter Juve pressede hårdt på. Vi kæmpede bravt og holdt stand længe, inden de naturligt nok fik udlignet. 1-1 mod dét Juventus-hold var en stor præstation. Spillemæssigt synes jeg dog, at de første 80 minutter mod Chelsea i Parken er det bedste, vi har spillet. Vi dominerede og skabte chancer. Da David Luiz så scorede til 2-0 på frispark, gik vi ned. Men når man går igennem, hvad der egentlig lykkedes i den kamp, noget vi har brugt år at bygge op, et spil som vi har trænet tusindevis af timer på, så giver det tro på retningen. Vi ved, at vi skal blive bedre for have en chance mod klubber af sådan en størrelse, men vi tror på det. Champions League er bare et sted vi drømmer om at komme til igen, og det giver motivation at have drømmen. En sejr i et Europæisk gruppespil på vores måde at spille – det VIL vi. Superligaen gav 60 point og bl.a. kun et enkelt nederlag i Farum Park. Set over to sæsoner har vi i 66 kampe fået 128 point og bl.a. holdt 30 clean sheets. Vores måde at arbejde på er, at vi forsøger at forbedre os hver dag og forsøger at udvikle spillestilen. En af vores signaturer er pasningsspillet. Vi tror på at man gennem gode postitioner på banen og god kvalitet i boldberøringerne kan styre tempoet og rytmen i kampen og skabe flere chancer end modstanderne. Det kræver, at vi har styr på overgangene – altså omstilling fra forsvar til angreb og omvendt. En af de tydeligste tendenser i europæisk fodbold er at antallet af afleveringer stiger i alle de ligaer og turneringer. Eksempel: ved EM 2008 havde Spanien- som bedste hold- 450 pasninger i gennemsnit pr. kamp og 510 som turneringens højest noterede. Det var et revolutionerende højt gennemsnit og aldrig før set til en slutrunde. Bare 4 år senere havde alle deltagende hold (på nær Irland) et pasningsgennemsnit pr. kamp på over 450! Spanien toppede listen for en kamp med uhørte 929 afleveringer. Den samme tendens ses i bl.a. Premier League, La Liga og Champions League. FCN lå i efterårets 20 kampe på 613 afleveringer i gennemsnit, men røg bl.a. grundet elendige baner i foråret ned på lidt over 580 i gennemsnit for sæsonen (vi mangler statistik for den sidste kamp). Absolut højest i ligaen også når man måler på fremadrettede afleveringer. Vi mener derfor naturligt også, at det er et vigtigt element, hvis man som spiller skal kunne klare sig i Europa. Vi skal forbedre mange ting, men specielt i Europa havde vi for mange eksempler på at vi ikke slog omstillingerne hurtigt nok, at vi ikke var gode nok til at komme helt ind i presspillet, og at vi fysisk skal evne at sprinte mere i kampene – så der er nok at rive i. Talentudvikling Talentudviklingen i FCN fik endnu et gennembrud i denne sæson. Vi spillede med 34 spillere i Superliga-sæsonen, 18 forskellige målscorere, 6 U19-spillere kom i spil og i sidste kamp havde vi 8 U19-spillere i truppen samtidig med, at vi med vores ”første” årgang 92ére havde både Jores, Gundelach og OG med fra start. En kamp vi vandt over et godt Esbjerg hold. Der bliver gjort et stort stykke arbejde i klubben for hele tiden at rykke ved vores fælles ønske om at producere spillere. Vi brænder ALLE i klubben for talentudviklingen og vi glæder os over, at vi på den korte tid, vi har eksisteret, nu også på den strategi, ser ud til at lykkes. Endnu engang kan jeg sige, at vi kan og vil gøre det meget bedre. Der er et kæmpe potentiale i det nordsjællandske, og vi arbejder benhårdt på at løfte den opgave også. Stor ros til alle som har aktier i alle de debuter, som der kom i denne sæson. Sammenhold og gensidig afhængighed En af vores store styrker er vores sammenhold – vores holdfølelse. Alle mand er i stand til at sætte sig selv til side for holdets bedste. Fodbold er, som mange af livets øvrige forhold, afhængig af relationer og evnen til at få 2+2 til at give 5. Dvs alt det, som er mellem mennesker, er afgørende for, hvor gode resultater man kan lave – men også hvor godt den enkelte kan præstere. Holdets tydelighed, følelsen af holdet før én selv gør, at den enkelte har en mulighed for at skinne – IKKE omvendt. Kig endnu engang ud i Europa og se, hvem som har succes: Bayern, Dortmund, Juve, Barca, Man U. Samme røster lyder her: Alle har forstået, at holdet er størst, og der bliver hver dag arbejdet for holdets bedste. Jeg har mange roser til vores egne spillere i denne sammenhæng, og det er et afgørende grundlag for fremtidig succes – at vi ofrer os til holdets tjeneste, og at vi gør vores bedste hver dag. Omgivelser, fans og den stigende støtte En anden meget glædelig tendens er klubbens fans og tilskuerne i Farum Park og på udebane. Vi kan mærke en øget interesse på Farum Park, og når der sidder næsten 6.000 i gennemsnit til kampene, er det et løft. Vi kan mærke det på banen, og det er vanvittigt vigtigt for, at der er mange mennesker til vores kampe. Vi drømmer om at spille for fulde huse hver gang, det skal nok lykkes. Tak for opbakningen til alle som har støttet os og en opfordring til at komme igen. En speciel tak til den stille og roligt voksende, lidt mere larmende, gruppe af fans, som gør alt, hvad de kan for at støtte os. Vi kan mærke det og det betyder meget for holdet. I hele det nordsjællandske område og ude i landet er det meget tydeligt, at vi kan mærke en øget opbakning, og vi glæder os til at give vores tilskuere valuta for pengene i næste sæson. I den forbindelse skal jeg også bemærke, at det betyder utroligt meget, når vi på udebane pludselig oplever at vi har fans i ryggen. I Horsens var der vel 300 med flag og råb, og den slags kan virkelig mærkes! Det kribler for at komme i gang igen 2013/14 bliver en meget spændende sæson for vores klub, som jeg næsten ikke kan vente med at tage fat på. Superligaen skal angribes, vi vil være med i kamp om medaljer og mesterskab igen og vi er sultne for at bevise, at vi hører til i toppen af dansk fodbold. Og så er der vigtige Champions League kval-kampe mod klassemodstandere allerede i slutningen af juli måned. Tænk engang: Lige om lidt er der Champions League igen og vi skal mærke den der helt specielle, elektriske stemning, når spillerne løber på banen i verdens største fodboldturnering for klubhold. Vi vil jagte procenterne og tage en kamp ad gangen. Vi vil jagte det næste mål. Vi er ikke, og vi bliver aldrig tilfredse – for vi søger hele tiden forbedringerne. Jeg glæder mig helt vildt! Vi ses i Farum Park. FCN TV bringer tirsdag et indslag, hvor cheftræneren fortæller om og demonstrerer nogle af de taktiske overvejelser og udviklingen af spillet.