Nu er de her – nye kamptrøjer i presale

Kategorier


Mikkel Beckmann iført den nye hjemmebane-trøje – foto: Rie Neuchs

Nu er de her – nye kamptrøjer i presale

Så er FC Nordsjælland og Diadora klar med den nye trøje, og presale er nu åbent.

FC Nordsjælland og udstyrspartner Diadora har i samarbejde designet de danske mestres nye kamptøj. Der bliver tale om en kombination af det klassiske stilrene FCN-look med et ekstra touch af lækker italiensk finesse. Bestyrelsesformand Allan K. Pedersen fortæller: – Det betyder meget for FC Nordsjælland, at vi kan holde fast i vores identitet og DNA, samtidig med at vi holder fast i den konstante udvikling af vores stil og brand. Det synes jeg, vi i samarbejde med Diadora har formået med den nye kollektion af ude- og hjemmebanetøj, som alle klubbens hold kommer til at optræde i fra starten af 2013. – Vi har tillige valgt at holde fast i den lyseblå udebanetrøje, som i Diadora-sprog kaldes Malibu Blue, da det er en farve, klubbens fans virkelig har taget til sig og som i højere grad bliver en del af identiteten i fremtiden. – Vi har lavet en fem-årig aftale med Diadora, som ud over kamptøj til alle klubbens hold også indeholder aftale om støvler og andet udstyr, som Diadora de seneste år har arbejdet intenst på at udvikle. Det er et samarbejde, vi forventer os meget af, og det kan alle klubbens fans også. Vi glæder os rigtig meget til at præsentere alt det nye i den kommende tid. Priser:
Voksen trøje korte ærmer: 499,-
Voksen trøje lange ærmer: 599,- Børne trøje korte ærmer: 399,-
Børne trøje lange ærmer: 499,- De nye trøjer i klassisk og stilrent FCN-design – med italiensk touch af klasse: Målmandstrøjerne præsenteres i starten af det nye år og vil blive sat til salg i FCN Shoppen og på fcnshoppen.dk snarest muligt.