Blog: Hjulmand gør status for 2012

Kategorier

Hjulmands blog: Et forrygende år er gået – et spændende venter

Før jeg skrev dette tilbageblik på 2012, læste jeg lige mit skriv igennem fra sidste år. Ofte er det svært at huske, hvordan verden så ud for bare et-to år siden, og vi har alle næsen så meget i sporet og vi bliver vurderet på et snapshot i stedet for hele den film, vi alle har deltaget i.

For et år siden beskrev jeg bl.a., hvordan vi i de sidste runder i foråret 2011 reddede klubben fra nedrykning, men også hvordan vi vandt pokaltitlen for anden gang i klubbens historie. Efter 3 runder (altså i august måned for et år siden) havde vi ét point og samtlige eksperter og ”kloge hoveder” i medierne dømte os til nedrykning og konstaterede at vi var både naive og romantiske – ja jeg kan snart smøren udenad. Vi lægger målsætninger og arbejder med at inddele kampene i blokke. En af vores målsætninger for godt 1 år siden var, at vinde to kampe i træk. Vi spillede mange utrolig tætte kampe og fik point og vandt en del etmåls-sejre, mens vi udviklede spillet og holdet stille og roligt. Hver gang vi bare fik en uafgjort var det ”godt gået”. Det er ét år siden, vi var i dén situation. Nu runder vi 2012 af. Et FCN-år, der på alle plan har været helt forrygende. Vi brugte vinterpausen til at analysere på vores spil og fik gjort os klar til at angribe forårets kampe. Og hvilken styrke vi tog kampene med. En slutspurt med 9 kampe uden nederlag og 7 sejre gjorde os til mestre. Dén majaften, hvor alt gik op i en højere enhed, var magisk: Fantastisk vejr, et fyldt Farum park, godt spil og en 3-0 sejr over Horsens. Efterfulgt af et stadion i guldglæde, jubel og i ren mesterskabsrus. Det sidste stik, som fuldendte en fantastisk sæson for vores lille og stadig unge klub. Den aften og den sæson vil altid stå som en milepæl i klubben. Et mesterskab med 68 point, 22 mål imod og 17 clean sheets. Så meget for tankerne om en romantiseret tilgang til spillet. Godt organiseret – også uden for banen Efter en meget kort sommerpause, som nærmest føltes som blot lige at blunde en enkelt nat, gik planlægningen til et utroligt efterår i gang. Klubben skulle på alle parametre geares til de store udfordringer, de giver, når Champions League og Superligaen skal køres parallelt. Derfor skal der også lyde et kæmpe skulderklap til alle i organisationen for dét arbejde, der blev og bliver gjort. FC Nordsjælland har flyttet sig på alle parametre, også uden for banen! Vi i den sportslige afdeling mærker tydeligt at alle fra administrationen jobber 24/7 for at klare opgaverne og konstant søge at flytte grænserne, så vi også i fremtiden kan arbejde mod at være topklub på alle områder. Hektisk og udviklende efterår Sæsonen blev sat i gang, og lad os starte med Champions League. Vi trak tre mesterhold: Shakhtar Donetsk, Chelsea og Juventus. Tre hold som vi ikke på nogen parametre er i nærheden af, men som vi på banen ville udfordre dem med vores styrker samtidig med, at vi lavede de rette og nødvendige kompromisser. Overskrifterne på vores kampe har i min optik været at, vi kunne være med på rigtig mange parametre i 4 af kampene. Udekampene mod Juventus og Chelsea tæller ikke med her; vi var klart overmatchet og samtidig spillede vi ikke op til vores bedste. I de fire andre kampe har vi rigtig mange, rigtig gode perioder, og kampene tipper til modstandernes fordel pga individuel kvalitet, som penge kan købe, og som erfaring fra de største ligaer giver. Vores første 80 minutter mod Chelsea hjemme og vores point mod Juventus er nye pejlemærker for vores spil, og den slags pejlemærker er uvurderlige. Vi mangler erfaring, fysisk styrke og skærpelse af taktiske momenter for at kunne klare os bedre i Champions League, men Rom blev ikke bygget på en dag og SAMTLIGE klubber, som præsterer i turneringen har været igennem en indkørings- og udviklingsfase. FCK har dygtigt bygget europæisk erfaring op, før der for alvor kom hul på pointene. Rosenborg er også et godt eksempel (hvor Nils Arne Eggen i øvrigt blev kaldt både ”naiv” og ”romantisk”, da han troede på totalfodbold med et offensivt mind set) på en klub, som også havde brug for et tilløb for at positionere sig i Europa. Vi har fået fantastisk erfaring som vi vil udnytte og bygge videre på. Men vi føler samtidig også at erfaringen forpligter – forpligter til at gøre alt hvad vi kan for at komme tilbage til Europæisk fodbold og bruge erfaringerne, så vi kan vise, vi er blevet bedre! .. også i Superligaen I Superligaen er status, at vi runder året af som 2’er efter 20 kampe, 35 point, målscore på 37-21 og 8 clean sheets. Vi er ubesejret hjemme (tabt én kamp hjemme i Farum hele året – det var i marts), og har ikke tabt to Superligakampe i træk i 1 ½ år. Vi har forbedret os på mange parametre i vores spil, selvom modstanderne i meget større grad end sidste sæson indstiller deres spil efter vores. Sidste år var vi 27 runder om at opnå 37 mål, og vi har i snit 4 afslutninger mere pr kamp end sidste sæson. Der er gået flere mål ind, men vi ligger stadig på et fornuftigt niveau og har lukket næst-færrest mål ind i ligaen. Vi er et pasningshold og er nu kommet op over 600 pasninger i gennemsnit pr kamp, har flest fremadrettede pasninger og er flest gange succesfuldt inde på modstandernes 1/3 del af banen. Vi ved, hvad vi skal gøre bedre, og vi er aldrig tilfredse. Vi ved, vi SKAL skabe forbedringer, for ligaen er tæt og mange hold gør det rigtig godt. Vi tager intet for givet og går ydmygt til alle opgaver. Ville vi gerne have været tættere på førstepladsen – selvfølgelig! De to indbyrdes kampe mod FCK har gjort, at vi nu er 12 point efter FCK og et mesterskab er lige nu langt væk. Vi ser os blandt den gruppe klubber, som jagter FCK’s stabile niveau og vi har gjort mange fremskridt i den retning. Værd at huske Husk min indledning: Tænk, hvad der er sket på et år, og hvilken fantastisk fremgang vi har gjort os. Det vi forsøger at bygge op, er en topklub i Danmark, som spiller med i toppen af dansk fodbold hvert år, og som jævnligt spiller europæisk. Det er super ambitiøst, men vi arbejder hårdt på det hver dag. Selvom vores sidste Champions League- og Superligakamp gik imod os, er historien om vores klub, både som film og som stilbillede, en klub i fremdrift, en klub med sammenhæng – en klub med en stor intern styrke med tro på egne evner og kultur, uanset hvad vi møder. Derfor er vi godt rustet til at sætte et nyt angreb ind i 2013, et angreb i jagten på fremskridt. Tak for indsatsen til alle i og omkring klubben. God jul og godt nytår. Kasper Hjulmand