Søren C: Man kan altid lægge mere på

Kategorier


Søren Christensen scorede et flot mål i lørdags mod Randers hjemme i Farum Park. (Foto: Boesenfoto.dk)

Søren C: Man kan altid lægge mere på

26-årige Søren Christensen kan på fredag i udekampen mod AGF runde sin kamp nr. 200 for FCN, og han ser fortsat store udviklingsmuligheder for både klubben og sig selv

– Det er meget tilfredsstillende at være kommet til, hvor vi er nu, men man kan altid lægge mere på. Man skal hele tiden sætte sig nye mål, og vi skal nu skubbe barren højere op. Det gælder både for klubben og mig selv. Gode resultater giver større forventninger, og det må vi leve op til. Sådan siger 26-årige Søren Christensen, der fredag aften i Århus kan runde 200 kampe med tigeren på brystet, hvis han kommer på banen mod AGF. ”SC” kom til FC Nordsjælland i sommeren 2006 fra Lolland Falster Alliancen, og han fik debut i sæsonens anden kamp ude mod Brøndby 23. juli. – Jeg husker da tydeligt debutkampen. Det var en stor oplevelse som ung spiller at komme på banen på Brøndby Stadion, hvor niveau og stemning var helt i top dengang. Jeg kom til FCN samtidig med, at Morten Wieghorst blev cheftræner og har således været en del af hele udviklingen her i klubben. Jeg har altid været glad for at spille her og er stolt over, hvad jeg har opnået, siger Søren Christensen. Han bliver FC Nordsjællands kun anden spiller med 200 førsteholdskampe, og han er allerede den med klart flest kampe med tigeren på brystet, da klubbens rekordholder, Thomas Andreasen med 295 kampe, spillede de fleste af sine kampe i moderklubben Farum Boldklub, før FCN kom til verden i 2003. – FCN er et godt sted at udvikle sig med mange gode spillere i truppen. Alle forudsætninger for at blive bedre er på toppen her, og det er også en god arbejdsplads. Jeg har måttet kæmpe mig til en plads på holdet, og der har været både op- og nedture undervejs. – Vi har også oplevet sæsoner med mange hårde bundkampe. Det har også været spændende og lærerigt. De sidste tre år har vi konstant været i god fremgang, og det skyldes måden, der arbejdes på her i klubben med fast spillestil, og jeg har fundet noget helt rigtigt, der passer til min måde at spille fodbold på, siger Søren Christensen. Han har spillet mange pladser på holdet, men i de sidste par sæsoner har Søren Christensen næsten fast haft rollen som den offensive midtbanespiller, og det har også gjort, at han i de sidste to sæsoner har scoret langt flere mål end i de fem første sæsoner sammenlagt. – Det har også taget tid for mig at lære at score mål, men det skal man kunne gøre i positionen som 10’er. Med til historien hører også, at jeg i de første sæsoner havde mange irriterende småskader, mens jeg de seneste par år har kunnet spille konstant og i sidste sæson var med i samtlige kampe. Søren Christensen scorede 8 mål i Superligaen i sidste sæson og blev klubbens topscorer, og i denne sæson har han nettet 3 gange, senest i lørdags hjemme mod Randers. Han håber naturligvis at kunne følge det op på fredag i Århus i sin kamp nr. 200. – Det er altid sjovt at møde AGF i Århus med den stemning, der er der. AGF er en traditionsklub, og de har et spændende hold lige nu med mange individualister, der kan afgøre kampe. Vi glæder os til kampen, og vi skal virkelig være klar for at få noget med hjem, siger Søren Christensen.