Jyllinge FC årets breddeklub

Kategorier


FSN klubben Jyllinge FC er årets breddeklub på Sjælland. (FOTO:www.jyllinge-fc.dk)

Jyllinge FC årets breddeklub

Jyllinge FC blev søndag den 28. oktober kåret som årets breddeklub på Sjælland. FC Nordsjællands samarbejdsklub fremhæves af DBU for at have løftet klubben til et nyt niveau i de senere år.

FC Nordsjællands samarbejdsklub, Jyllinge FC, er blevet hædret som årets breddeklub på Sjælland af DBU. Klubben med 674 medlemmer fremhæves af DBU for det store arbejde man har gjort de sidste fem år med at udvikle det sportslige fundament og de fysiske rammer. For klubbens formand Jørgen Petersen er kåringen en blåstempling af klubbens arbejde med fodbold på flere niveauer: -En god breddeklub er jo ligsom vi skriver i vores motto ‘Fodboldklubben for alle’. Altså en klub både for dem, der gerne vil nøjes med at træne få gange om ugen for at få motion, men også en klub, der samtidig kan rumme dem, som vil lidt mere end det. Men det er også et sted med et klubliv, der giver en lyst til at komme herned med ens kammerater og hygge sig, siger Jørgen Petersen. I FC Nordsjælland glæder vi os over samarbejdet med en klub, der er en aktiv part i FSN netværket og som har bidraget positiv til udviklingen heraf. Jyllinge FC er på alle parametre en klub som FCN ser frem til at samarbejde endnu tættere med i de kommende år. I 2012 er to spillere fra Jyllinges årgang 2000 blevet tilknyttet FCN/Farum BKs elitetrup for U/13 efter et længere forløb mellem Jyllinge og FCN, ligesom en tredje spiller fra Jyllinges årgang 2000 træner med i FCN/Farum BK og spiller kampe i Jyllinge FC.
Jyllinge FC (tv.) til den seneste hjemmekamp mod Brøndby IF. (Foto:www.boesenfoto.dk)