Fodboldfest i Farum Park

Kategorier


FCN åbner for fodboldfest for alle parter – foto: boesenfoto.dk

Fodboldfest i Farum Park

Søndag aften kl. 19:00 rundes fodboldåret i Farum Park af med et klassisk opgør mellem mestrene fra FC Nordsjælland og det gamle storhold fra Brøndby IF.

Der er mange ting at fejre efter et rent jubelår i Farum og med dagens melding fra Brøndby IF og klubbens fangrupper omkring stemning, sikkerhed og opførsel, er der da også lagt op til feststemning på tribunerne. Bestyrelsesformand Allan K. Pedersen fortæller: – Vi har historisk haft et godt samarbejde med Brøndby IF og klubbens fans. Denne gang har der helt naturligt været ekstra fokus på forberedelserne og dialogen, og jeg er rigtig glad for den melding, klubbens fans kommer med i dag. Vi har hele tiden været i dialog med både den officielle fanklub og repræsentanter for andre grupper, og jeg er ikke i tvivl om, at kampen søndag vil blive afviklet i den positive og festlige atmosfære, vi altid oplever, når Brøndby IF kommer på besøg. – Der var lidt uenighed omkring nogle ellers klare aftaler, men Brøndby IF har nu meddelt, at man naturligvis overholder indgåede aftaler. Den uklare kommunikation skal dog absolut ikke gå ud over fans af de to hold og det skal slet ikke gå ud over den fest, der er lagt op til på søndag. – Vi glæder os meget til kampen og til at have Brøndby IF’s fans på besøg. Ligesom FCN-fans kan mødes i FCN Baren op til kampen, har vi som sædvanlig har lagt op til et arrangement, hvor gæstefans kan mødes på et dedikeret område bag udebaneafsnittet. Her vil der være boder, happy hour-priser på øl og pølser, samt mulighed for musik i timerne op til kampen. Vi åbner portene for både stemningsafsnittet og familieafsnittet til Brøndby-fans en time før kampen, og glæder os i øvrigt til en rigtig fodboldfest.   Alle fans af udeholdet vil søndag blive henvist til udebaneafsnittet, der både inkluderer en stemningssektion og en familiesektion bag målet. Det er vigtigt at understrege, at det søndag kun vil være tilladt at bære fangear i Brøndby-farver og med Brøndby-logo på disse afsnit. Brøndby-fans med synligt udstyr skal derfor være opmærksomme på, at de kan og vil blive bedt om at indfinde sig i nævnte afsnit. Vi ønsker alle en god kamp – se programmet for dagen her.