FC Nordsjælland styrker talentudviklingen

Kategorier


– Talentudviklingen er en vigtig og bærende del af vores DNA og et område, hvor vi hele tiden stræber efter at blive endnu bedre, siger Sportsdirektør Jan Laursen.

FC Nordsjælland styrker talentudviklingen

Christian Nielsen fra Lyngby tiltræder som A+ træner i FC Nordsjælland 1. januar 2013.

Talentudviklingen er en bærende del af filosofien, identiteten og forretningen i FC Nordsjælland, der nu forstærker organisationen med en af landets mest erfarne talenttrænere. Således tiltræder Lyngbys Christian Nielsen sit nye job som A+ træner i FC Nordsjælland 1. januar 2013. Sportsdirektør Jan Laursen: – Talentudviklingen er en vigtig og bærende del af vores DNA og et område, hvor vi hele tiden stræber efter at blive endnu bedre. Derfor er det meget positivt, at vi nu kan tilknytte en dygtig og erfaren trænerkapacitet til den vigtige rolle som A+ træner, bl.a. med ansvaret for alle ungdomslandsholdsspillere. – Vi har en rigtig god og kompetent organisation i dag, som vi altså nu udvider med Christian Nielsen. Han har trods sin unge alder været en vigtig del af det flotte talentarbejde i Lyngby siden 1994, hvor han i de seneste 3 år har haft ansvaret for klubbens landsholdsspillere fra U16 til U21. – Med ansættelsen af Christian Nielsen ønsker vi at løfte niveauet i vores talentarbejde yderligere og vi kan samtidig frigive ressourcer hos den nuværende A+ træner Kenneth Rasmussen, som efter 1. januar efter fælles ønske kan fokusere 100% på rollen som talentchef og udvikling af hele ungdomssektoren. – Opgaven vil de kommende år være, at fortsætte og styrke talentarbejdet og sikre, at fødekæden til Superligaholdet styrkes. Jores Okore er pt det bedste eksempel på godt talentarbejde, men der er flere dygtige spillere i vores ungdomsrækker, som altså nu får endnu mere fokus internt. Christian Nielsen kommer fra rollen som A+ træner i Lyngby Boldklub, hvor han har ansvaret for klubbens ungdomslandsholdsspillere. Han har siden 1994 været ansvarlig for forskellige områder i Lyngby Boldklubs talentarbejde, ligesom han bl.a. har været assistenttræner på U21-landsholdet. Christian Nielsen tiltræder i FC Nordsjælland 1. januar 2013.