Inspiration til FSN-trænere

Kategorier

Inspiration til trænere

FCNs samarbejdsklub havde søndag mulighed for at sende deres trænere til trænerworkshop i Farum Park. Mere end 80 træner/ledere benyttede sig at tilbuddet.

FC Nordsjælland har traditionen tro en række trænerworkshops for FSN klubbernes trænere, der er gratis at deltage i. Søndag var det tid til sæsonens første inspirations dag, da mere end 80 trænere mødte op for at høre teori og se en række øvelser i praksis. Temaet for workshoppen var “Integreret fysisk træning”, og blev afholdt af FCN Specifiktræner, Laurits Smed, der er U/12 træner i FSN klubben Helsinge Fodbold. En af de deltagende trænere, Ulf Nissen fra Espergærde IF, var begejstret for arrangementet: -At deltage i en FCN træner workshop under kyndig ledelse af klubbens mange dygtige trænere er meget inspirerende og lærerigt. FCN er meget åben og deler gerne ud omkring klubbens visioner, spilkoncept og talentarbejde. Især de praktiske eksempler vist på træningsbanerne kan jeg med fordel overfører til vores egen træning. Som ungdomstræner i Espergærde IF kan jeg derfor kun anbefale at man læner sig frem og lytter og lærer af Danmarks mest visionære klub, siger Ulf Nissen. Ovenfor kan du se et kort indslag fra workshoppen.