FC Nordsjælland opruster igen organisationen

Kategorier


De to nye folk, Steen Laursen (th.) og Frank Gammelgaard (tv.). – foto: fcn.dk

FC Nordsjælland fortsætter med at opruste organisationen

Ny kommunikations- og mediechef og ny salgschef hos de danske mestre.

Arbejdet med at etablere FC Nordsjælland som en fast bestanddel af dansk topfodbold fortsætter på og uden for banen. Således har klubben i dag ansat Steen Laursen som ny kommunikations- og mediechef med ansvaret for klubbens positionering på egne og eksterne medier med fokus på den kommercielle branding af FC Nordsjælland. Steen Laursen har mange års erfaring fra lignende positioner i Brøndby IF og AG København og vil indgå i klubbens daglige ledergruppe. Bestyrelsesformand AKP glæder sig over styrkelsen af organisationen: – Ud over det sportslige har vi stor fokus på, at forstærke os kommercielt og brand-mæssigt. Vi har haft en dialog med Steen Laursen noget tid og jeg er glad for, at vi nu kan tilføre organisationen hans erfaring med især kommerciel kommunikation, pressehåndtering og medieudvikling. Steen har sammen med bl.a. Charles Maskelyne været meget aktiv, da Superligaen skulle udarbejde nye standarder for mediehåndtering og -service og fra AG København medbringer han en masse erfaring og idéer, som jeg glæder mig til, at vi kan drage nytte af. Steen Laursen glæder sig til de nye udfordringer: – Jeg har haft fornøjelsen at stifte kort bekendtskab med organisationen og set-uppet og jeg ser meget frem til, at lære både klubben, kulturen og folkene bag bedre at kende. I første omgang vil jeg have fokus på nogle rent praktiske ting omkring Champions League, men på lidt længere sigt skal jeg være med til at vi udnytter den sportslige succes optimalt – også uden for banen. Der er gjort et kæmpe arbejde allerede og det er principielt den linje, jeg skal arbejde videre med og være med til at udvikle på. Samtidig med Steen Laursens tiltrædelse kan FC Nordsjælland også byde velkommen til en ny salgschef, der også har fortid i AG København. Således starter Frank Gammelgaard også i dag i sin nye stilling, hvilket glæder bestyrelsesformanden: – Med ansættelsen af Frank Gammelgaard nærmer vi os et fuldt besat og ekstremt kvalificeret team i salgsafdelingen. Jeg glæder mig meget over, at vi nu kan præsentere et hold med så stærk kommerciel erfaring indenfor salg og kundepleje og jeg er sikker på, at det er noget vores partnere vil nyde rigtig godt af i fremtiden.