LFA ny samarbejdsklub med FC Nordsjælland

Kategorier


Trøjebytning i Nykøbing Idrætspark i dag. LFA-formand Axel Castenschiold (t.h.) og LFA-direktør Henrik Danelund har fået FCN-trøjen, mens FC Nordsjællands Søren Christensen får en LFA-trøje og giver FCN-flaget til klubbens bjørnemaskot.

LFA ny samarbejdsklub med FC Nordsjælland

Fodbold Samarbejde Nordsjælland breder sig ud og har nu også Lolland Falster Alliancen med i netværket

I dag fik FC Nordsjællands store netværk af samarbejdsklubber endnu en stærk medspiller, og det blev noget af et langskud, for Fodbold Samarbejde Nordsjælland breder sig nu sydpå til Lolland Falster, hvor LFA bliver samarbejdsklub nr. 64. Som Danmarksmester er det ret oplagt, at FCN breder sig geografisk, men det er dog ikke det nyvundne DM-guld, der har fået bestyrelsen for LFA til at tilslutte sig FSN-fællesskabet: – Da vi for nogle måneder siden indledte forhandlingerne med FC Nordsjælland om et samarbejde, vidste vi jo ikke, at det var de kommende danske mestre, vi snakkede med, men det må da siges at være god timing, som LFA-formand Axel Castenschiold sagde til alle klubbens sponsorer og fans i dag i Nykøbing Idrætspark, hvor den nye samarbejdsaftale blev præsenteret i forbindelse med 2. divisionskampen mellem LFA og Kjellerup. En kamp som LFA vandt 3-2 og dermed sikrede forbliven i 2. division i den kommende sæson, hvilket naturligvis vakte stor glæde, så de sidste par spillerunder kan afvikles uden nerver. Og de store planer for fremtiden kan sættes i fokus med det samme. LFA råder over super faciliteter i forhold til 2. divisionsniveau, og målet er da også på sigt igen at nå et niveau højere. Og netop samarbejde med FCN skal fremover være med til at udvikle talentarbejdet i hele Guldborgsund kommune. LFA har den tidligere FCN-spiller Jeppe Tengbjerg som træner. Planen er, at FCN vil sende trænerkapaciteter til Nykøbing for at lære fra sig ved nogle samlinger, første gang i forbindelse med den store LFA Camp i august, ligesom ungdomstrænere fra LFA skal til Farum Park for at suge inspiration til sig. Lolland Falster har altid været et område rigt på talenter, der har præget dansk fodbold, og netop FC Nordsjællands Søren Christensen er et godt eksempel. Søren Christensen har sin fodboldopdragelse fra Sydhavsøerne og har bl.a. spillet i LFA. Den nykårede danske mester var derfor også ekstra glad for at kunne være med til at præsentere det nye samarbejde, som både FCN og LFA forventer sig meget af. – Det FCN har gjort er et signal til efterlevelse. Det er et eksempel på moderne fodboldfilosofi i Danmark, og det er bygget på samarbejde i ordets bogstaveligste forstand. Det samme vil vi gerne stå for i vores område, siger Axel Castenschiold, formand for LFA siden 2009. Klubbens direktør Henrik Danelund tilføjer: – Vi ser os selv der, hvor FCN var for ti år siden og har bygget det hele op fra bunden via talentpleje og samarbejde. Derfor vil vi gerne være en del af netværket med FCN som bannerfører for en ny stil i dansk fodbold. Samarbejdsaftalen rummer en række muligheder, der trods den geografiske afatand kan udnyttes til noget positivt for alle parter.