Vi er mestrene – vi er mestrene

Kategorier


DM-pokalen står nu i Farum Park, og det blev fejret med manér.

Vi er mestrene – vi er mestrene

FCN vandt det danske mesterskab for første gang i klubbens historie med 3-0 over Horsens foran 10.300 tilskuere i Farum Park

En sand eventyrhistorie fik den helt rigtige afslutning, da FC Nordsjælland kronede en fantastisk sæson ved at tage DM-guldet foran 10.300 ellevilde tilskuere i Farum Park. Horsens blev besejret med 3-0, og dermed har FCN skrevet fodboldhistorie og er nu klar til Champions League gruppespillet. Den afgørende kamp blev spilet i en fantastisk kulisse med stadionrekord på 10.300 tilskuere, og FCN var så tydeligt opsat på fra start at sætte guldet på plads. Desværre blev det ikke straks belønnet med mål som fortjent, men da Mikkel Beckmann kort før pausen scorede til 1-0 var guldkursen sat. Den holdt FCN i 2. halvleg trods et voldsomt modangreb fra gæsterne fra Horsens, der kæmpede for bronzemedaljer, men FC Nordsjællands defensiv var som sædvanlig dirkefri, og i de sidste otte minutter slog FCN til med to mål, som bragte publikum i ekstase. Indskiftede Andreas Laudrup udnyttede en friløber til iskoldt at bringe FCN foran 2-0, og lidt senere blev det 3-0 ved Andreas Bjelland, der dermed satte et flot punktum for tre super sæsoner hos FCN. inden han efter EM-slutrunden tiltræder hos FC Twente i Holland. 3-0 til FCN og dermed klubbens første danske mesterskab nogensinde efter to år som pokalvinder. Det er rekord på alle måder for tigrene, der fik en helt forrygende opbakning i Farum Park. De blev nærmest båret frem mod triumfen.
Opbakningen i Farum Park var helt fantastisk.
Anfører Nicolai Stokholm som glad guldmedaljevinder: I dag lod vi fødderne tale, så der er ikke mere at sige.

Superligaen, 33. runde, 23. maj

FCN-Horsens 3-0 (1-0)
Mål:
45. minut: 1-0 Mikkel Beckmann, assist Jores Okore
81. minut: 2-0 Andreas Laudrup, assisi Tobias Mikkelsen
87. minut: 3-0 Andreas Bjelland, assist Tobias Mikkelsen
Tilskuere: 10.300
Dommer: Claus Bo Larsen
Advarsler: Enock Adu. FCN, samt Janus Drachmann og Jeppe Mehl, Horsens..
Nordsjællands startopstilling og indskiftninger:
1 Jesper Hansen
2 Jores Okore
4 Henrik Kildentoft
5 Andreas Bjelland
6 Enock Adu
7 Nicolai Stokholm
8 Patrick Mtiliga
9 Tobias Mikkelsen
10 Mikkel Beckmann  (ind i 75. minut 22 Andreas Laudrup)
17 Søren Christensen (ind i 80. minut Lasse Petry)
18 Michael Parkhurst
20 Kasper Lorentzen (ind i 89. minut 21 Ivan Runje)
På bænken uden at komme ind:
16 Rune Pedersen
4 Henrik Kildentoft
12 Rawez Lawan
19 Mark Gundelach