Hjulmand om kulturen

Kategorier


Kasper Hjulmand: Alle spillerne fortjener hver især ros, men især som hold – en enhed. (Foto: Boesenfoto.dk)

Hjulmand om kulturen

FC Nordsjællands Cheftræner vurderer året 2011 på forskellige parametre. 1. del mandag handlede om udviklingen, mens 2. del i går satte fokus på hjemmebanen. I dag i 3. og sidste del gælder det kulturen i klubben.

Opbygningen af kulturen i FC Nordsjælland er fundamentet for den udvikling, klubben lige nu er igennem, hvis man spørger på gangene i Farum Park. En kultur der er knyttet til tigrenes fire værdier:

* Holdånd
* Dedikation
* Mod
* Glæde Et værdisæt, som alle lige fra de yngste U-hold, administration og Superligaholdet arbejder ud fra hver eneste dag. Ikke mindst Cheftræner Kasper Hjulmand mener, at værdierne kan ses i alt, hvad FC Nordsjælland har foretaget sig på banen i efteråret 2011 og giver gerne følgende eksempler. Holdånd – Jeg kan vise klip og fortælle om stribevis af situationer, hvor vores spillere naturligt agerer100 % efter vores værdier. Eksempelvis har det været godt at opleve, hvordan samtlige spillere har været i stand til at sætte holdet før sig selv. En del spillere har ikke fået den spilletid som de, med rette, gerne ville have. Men deres opbakning til holdkammeraterne, jubelen når vi vinder, evnen at kunne æde skuffelsen og arbejde stenhårdt træningen efter, har været en grundsten i vores holds fremgang. – Jeg oplevede f.eks. også, at vores landsholdsspillere i landsholdslejren spurgte til, hvordan reserveholdskampen i Rostock var gået, og hvordan de unge spilleres indsats havde været, før vi kunne tale om deres egen landsholdspræstation. Så ved du som træner, at vi er inde på det rigtige spor. Fodbold er et kollektivt spil, hvor du bliver vurderet på, hvad du selv præsterer lagt sammen med, hvad du gør for at dine medspillere kan præstere. Det er et sammenhængende system, hvor for stor en grad af egoisme ikke passer ind i vores klub. En af mine store inspiratorer, Johan Cruyff, sagde engang, “hvis du spiller for dig selv, spiller du for modstanderne. Hvis du spiller for holdet, spiller du også for dig selv”. Dedikation – Vi ved, vi er en mindre klub i det store selskab, og vi bliver nødt til at arbejde stenhårdt hver dag for at opnå succes. Hvis man vil frem i verden, kommer man ikke udenom at skulle bruge lidt mere tid end konkurrenterne. Ikke bare tid, men tid med så høj kvalitet som muligt. Succes kommer ikke uden slid og en slags opofrelse for at nå sine mål. Det betyder afsavn og vilje. Viljen til at forberede sig bedst muligt er en nøgle. Den skal vi have i FC Nordsjælland, og det føler jeg heldigvis også, at vi har. Mod – En ambitiøs spillestil er et eksempel på mod i FCN. Det har vi, selv om mange ikke havde troet, det ville være muligt for os at tage det næste skridt på den måde. Vi har internt været meget stærke og vores sammenhængskraft har stået sin prøve og gjort os sammentømret og solide på de indre linjer. Jeg er heldig med at være i en klub med en stærk ledelse, som har givet ro til projektet og til at bygge spillestilen og hele spilkulturen op. – Vores passion for spillet er vores drivkraft. Jeg ved, at Barcelonatræner Pep Guardiola har sagt, “Vores vej til succes er ved at forsøge at spille godt, have bolden meget og angribe. Det er langt farligere at forsøge at spille uden risiko”. Det er jeg, og klubben her, meget enig i. Vores spillestil er altid under udvikling, og jeg synes, vi stille og roligt lægger på. Vi er stille og roligt blevet mere og mere afklarede, men samtidig også mere fleksible, når vi er på banen. – Også modet til at spille med unge spillere er vigtig for klubben, og vores ambition er at arbejde målrettet med talentudviklingen og få så mange spillere igennem til vores 1. hold som muligt. Vi har opbygget et talentsystem, hvor vi er kommet meget langt på kort tid, og når jeg ser vores unge spillere, kan jeg se et stort potentiale. Alene i 2011 har 6 spillere fra årgang 1992, og en enkelt 93ér, spillet på FC Nordsjællands Superligahold. I nogle kampe har vi spillet med en gennemsnitsalder på under 23 år. Vi gør det godt, men også her er vi ambitiøse og vil gøre alt, hvad vi kan, for at skabe forbedringer. For der er stadig masser af plads til forbedringer. – Det glæder mig, når jeg ser en meget afklaret spillestil ned gennem årgangene – et klart udtryk på alle FCN hold. Det gør skiftene mellem holdene lettere, og tiden spillerne skal bruge for i den sidste ende at kunne omstille sig til Superligaholdet kortere. Vores stil vil altid tage tid at få ind under huden, og den teknisk/ taktiske uddannelse skal systematisk arbejdes ind i spillerne gennem afklaret holdtaktisk fokus. Vi glæder os allerede til at give de næste i rækkerne debut. Det kan jeg garantere for. Glæde – Bolden. Det hele drejer sig om bolden. Den oprindelige glæde ved spillet er den største drivkraft, det er også derfor, vi så gerne vil beholde den på egne fødder i kampene. Spilleglæden er vigtig, og det er for mig meget tydeligt, at vi har en gruppe spillere som nyder at spille sammen og som glæder sig til hver eneste træning og kamp. Også glæden ved at opnå høje opsatte mål i fællesskab giver en enorm glæde. – Værdierne er og bliver et fundament for vores sejre, og også her arbejder vi intenst på, at de bliver endnu mere tydelige. Spillerne fortjener stor ros for deres indsats, både til dagligt og i kampene. Vi arbejder som en enhed og forsøger at udvikle os sammen. Mange af vores unge spillere har, med rette, fået stor ros. Jeg vil gerne benytte lejligheden til at give en stor kredit til vores mere erfarne spillere. Patrick Mtiliga og Mikkel Beckmann har været store løft. Andre erfarne spillere som Søren Christensen, Henrik Kildentoft, Jesper Hansen, Michael Parkhurst, Tobias Mikkelsen og Andreas Bjelland giver en rygrad på holdet. – Uden deres erfaring og ro ville det ikke være muligt at præstere for vores unge spillere. Som klareste eksempel vil jeg nævne vores anfører Nikolai Stokholm, som oplever sin anden (eller tredje) ungdom. Fuld af energi hver dag trækker han altid i den rigtige retning. Nikolai er et kæmpe aktiv for holdet og har spillet en stor rolle både på og uden for banen, og når man ser ham score et afgørende mål i Aalborg, eller et vigtigt mål i Parken, og juble som en 20-årig for derefter at give kredit til holdet og sine medspillere, så ved man som træner, at man har en stor anfører. -Alle spillerne fortjener hver især ros, men især som hold – en enhed.