Morten Nordstrand nåede 114 kampe for FCN fordelt over tre perioder. Han vil altid blive husket for dette fantastiske saksesparksmål mod FCK. (Foto: boesenfoto.dk)

Tidligere spillere

Følgende spillere har en fortid i FC Nordsjællands Superligatrup:

SpillernavnStardato SlutdatoKampe Mål
Aabech, Kim04.07.1313.08.143610
Abdalas, Mohammed09.04.0930.06.0910
Adu, Enock Kofi16.07.1025.01.13980
Ake, Emmanuel01.01.0430.06.08140
Alding, Anders01.07.0201.07.07571
Andersen, Casper01.01.0401.07.07210
Andersen, Philip01.07.0401.07.0710
Andreasen, Thomas01.01.9930.06.0729512
Arnarson, Adam Örn
Asante, Ernest
07.08.14
01.07.16
20.01.16
04.07.18
17
68
0
21
Ayeni, Bosun01.07.0431.12.06550
Baldvinsson, Gudjón01.01.1517.07.15131
Bech, Uffe22.01.1307.07.154414
Beckmann, Mikkel01.07.1108.01.134913
Bengtsson Pierre31.08.0927.01.11502
Benjaminsen, Peter01.07.0401.07.07271
Bernburg, Martin01.01.0718.08.097943
Bernier, Patrice01.07.0830.06.11946
Bille, Nicki25.09.0831.08.105818
Birn, Martin01.01.0230.06.04550
Bjelland Andreas01.09.0930.06.12853
Brooks, Garry01.01.0131.12.0300
Bruninho20.07.1513.01.16169
Bueno, Ricardo25.01.1331.05.13100
Bødker, Henrik01.01.0712.07.08312
Cagara, Dennis22.08.0723.01.10632
Calvo, Francisco
Carlgren, Patrik
15.01.13
30.01.17
27.07.13
30.06.17
3
5
0
0
Christensen, Kim01.07.0430.06.081220
Christensen Søren01.07.0631.12.1423322
Christiansen, Anders “AC”25.07.1215.01.15837
Conteh, Denni01.09.0301.03.05216
Coulibaly, Mamadou28.02.0501.06.0540
Dahl, Andreas01.01.0801.07.09484
Dakinah, Kofi28.04.0501.06.0550
Demirbas, Ercan01.01.0831.12.0800
Dhaflaoui, Souheib
Dickoh, Francis
01.07.15
01.07.01
30.06.17
24.08.06
10
115
0
6
Due, Anders 1. periode05.07.0523.06.06314
Due, Anders 2. periode31.08.1031.12.10122
Egeris, Jacob01.01.1115.08.1260
Eggerts, Henrik01.07.0301.06.06291
Fetai, Bajram01.01.0731.12.1013129
Fredgaard, Carsten01.07.0330.06.04293
Granskov, Andreas
Gregor, Pascal
Groothuizen, Andy
29.07.09
01.01.13
01.08.16
30.06.12
31.12.17
30.06.17
65
124
13
17
0
0
Gundelach, Mark28.11.0831.12.14532
Gytkjær, Christian01.07.1023.01.13326
Haagh, Christoffer01.01.0631.12.0800
Haile, Semere01.08.0910.11.0900
Hansen, Jesper01.01.0312.08.131790
Hansen, Martin01.07.1311.07.14220
Hartman, Steffen01.07.0301.07.05120
Havlykke, Andreas01.01.0216.08.03172
Hebo, Mathias01.07.1431.01.1670
Hebo Rasmussen, Jonas01.07.1025.03.1110
Henriksen, Søren01.07.1231.01.1330
Hindsberg, Nichlas01.01.0231.12.034512
Hoffmann, Jan01.07.0330.06.04260
Ingvartsen, Marcus
Isaksen, Jan
01.07.14
01.07.03
12.07.17
30.06.04
76
0
30
0
Issah Kamal29.08.1201.12.1490
Jakobsen, Michael26.07.1324.01.14190
Jensen Daniel
Jensen, David
01.07.04
09.01.09
30.06.11
29.07.16
82
84
2
0
Jensen Mikkel01.01.1430.06.1540
Johannessen, Nicolai
John, Joshua
11.07.13
02.08.12
31.05.14
15.08.16
7
114
0
30
Jradi Bassel01.07.1319.07.1450
Junker, Mads01.07.0405.01.065228
Junior, José31.01.0908.05.09115
Jørgensen, DanielU-trup01.08.1010
Jørgensen, Nicklas G.01.01.0831.12.0800
Kacaniklic, Robin07.04.1130.06.1100
Kais, Rami01.01.0331.12.0350
Kamwendo, Joseph03.03.0619.01.07174
Karlsen, Morten01.07.0431.12.091450
Kawaguchi, Yoshikatsu01.09.0307.12.0480
Kibebe, Benjamin23.07.0801.06.10652
Kildentoft Henrik01.07.0727.01.1315510
King Seejou01.07.1228.01.1370
Knudstrup, Mikkel01.07.1031.12.1010
Kristensen, Thomas24.01.0515.08.0810019
Krogh, Søren
Køhler, Christian “TK”
01.07.04
01.07.15
04.07.08
14.07.17
54
28
1
1
Lassen, Frederik01.07.0431.03.0600
Laudrup, Andreas12.01.0931.05.1410411
Lawan Rawez16.07.0907.01.1310622
Lindrup, Thomas03.07.0615.01.08231
Lodberg, Niels01.01.0230.06.04290
Lorentzen Kasper21.01.1203.02.155413
Lund, Benjamin
Lund Nielsen, Matti
01.07.16
01.01.10
30.06.17
31.12.11
8
61
1
8
Lundberg, Johnny25.07.0628.07.09935
Lindberg, Kristian
Lobotka, Stanislav
01.07.13
01.07.15
30.06.15
15.07.17
46
62
4
0
Lyng, Emil26.01.1131.05.1141
Madsen, Thomas
Marcondes, Emiliano
01.07.03
01.01.13
30.01.06
31.12.17
6
121
0
38
Marvits, Rasmus
Maxsø, Andreas
Mikkelsen, Tobias
01.01.02
01.01.13
01.07.09
30.06.04
04.08.17
30.06.18
25
113
138
5
4
20
Moberg Karlsson, David
Mohammad, Adnan
Mor, Emre
Mortensen, Dennis
Mouritsen, Nicklas
13.08.14
01.07.15
01,01,15
30.07.05
01.07.14
21.06.16
30.03.17
07.06.16
18.03.07
31.08.16
50
14
13
5
19
5
2
2
0
0
Mtiliga, Patrick
Mulder Hans
04.08.11
29.01.15
31.12.17
30.06.15
168
8
6
0
Naah, Divine
Nakajima-Farran, Issey
01.07.16
07.07.07
31.01.17
31.08.09
6
51
1
9
Nielsen, Christian01.07.0705.08.09281
Nielsen, Mathias01.07.1031.01.1241
Novakovic, Nenad01.01.0901.09.10280
Nordstrand, Morten, 1.p.01.07.0631.06.073319
Nordstrand, Morten, 2.p.30.01.1131.06.11101
Nordstrand, Morten, 3.p.01.07.1231.12.147114
Nordstrand, Morten, i alt01.07.0631.12.1411434
O’Brien Conor
Oduro Dominic
29.01.13
01.01.16
31.08.13
13.01.17
15
3
1
0
OG Aynaoglu, Oguzhan01.07.1106.01.14142
Olesen, Allan01.07.0430.06.081091
Olsen, Danny01.01.0630.01.072911
Olsen, Kenni01.07.0631.12.10251
Olsen, Tommy24.10.0320.07.068129
Okore Jores01.07.1101.07.13795
Oviedo, Bryan28.01.1131.05.11170
Parkhurst, Michael01.01.0931.12.121284
Pearce, Heath15.02.0516.07.07752
Pedersen, Christian01.07.0731.12.0800
Pedersen, Nicklas30.08.0707.01.093212
Pedersen Rune26.01.1230.06.1200
Peraira, Joao31.01.1328.08.1300
Petersen, Stephan
Lasse Petry
05.07.05
01.07.11
31.12.09
30.0618
76
104
7
3
Pode, Marcus01.07.0722.01.09214
Qvist, Anders01.07.0601.01.0990
Rasmussen, David01.05.0130.06.04302
Rasmussen , Jacob01.01.0401.07.05360
Rasmussen, Kenneth06.01.0508.04.0650
Rasmussen, Philip01.07.0801.09.10281
Rasmussen, Theis12.03.0831.12.0850
Redzep Hakan01.07.1331.12.1310
Ribers, Michael05.07.0511.03.08675
Richter, Simon05.07.0531.12.09521
Richter, Jonathan
Ritter, Johannes
14.08.05
01.07.14
31.12.10
01.08.16
80
2
10
0
Rohde, Nichlas, udl. to g.
Rodrígues; Ramón
01.07.12
01.08.15
31.12.14
31.08.16
7
30
1
1
Runarsson, Runar Alex
Runje, Ivan
01.01.14
31.01.12
30.06.18
01.01.16
63
87
0
2
Sabani, Venhar01.07.0401.06.0540
Sainoski, Dzevdet01.01.0131.12.03121
Santala, Jukka27.01.0616.07.093211
Senoglu, Olcay01.01.0331.01.05140
Sise, Joe25.01.1231.12.1400
Soma, Ragnvald20.09.1231.12.1230
Stadsgaard, Kris01.07.0328.08.07440
Stokholm, Nicolai01.01.0931.05.1417827
Storch Jannich01.07.1231.12.1310
Storm, Bo01.07.0730.06.09306
Stryger Larsen, Jens09.07.1318.06.14383
Svensmark, Martin01.01.0301.03.0400
Sørensen, Dennis01.01.0001.03.0411615
Tanor, Collins
Tengbjerg, Jeppe
01.01.16
01.07.00
31.01.18
30.06.04
12
35
0
9
Thomsen Mads31.01.0830.06.12150
Thomsen, Ulrik
Thorarínsson, “Gudi”
Thychosen, Oliver
05.07.05
01.01.15
01.07.13
05.01.06
30.03.16
01.07.16
0
36
41
0
1
4
Ticinovic, Mario31.01.1230.06.151017
Toftesgaard, Tobias01.01.0831.12.0800
Vervoort, Jonathan
Villadsen, Thomas
Vingaard, Martin
15.10.15
01.07.12
01.07.13
31.05.16
12.07.13
30.06.16
1
2
100
0
0
4
Vinzents, Ulrich01.02.0230.06.04630
Wozniacki, Patrik05.07.0531.03.0600
Zuma, Sibusiso16.10.0930.06.10152